התסמינים של דלקת בדרכי השתן

האם יתכן שיש לי דלקת בדרכי השתן? והאם התסמינים שונים בהתאם למיקום הדלקת?

במצב של דלקת בדרכי השתן, דופן שלפוחית השתן וצינור השופכה הופכים לאדומים ומגורים, בצורה דומה למה שקורה לגרון בעת דלקת גרון. הגירוי עשוי לגרום לכאב בטן ולכאב באזור האגן, ועשוי לעורר רצון להשתין בתדירות גבוהה יותר.

תסמינים של דלקת בדרכי השתן כוללים:

תכיפות במתן שתן

הבעיה הנפוצה ביותר אשר בעקבותיה נשים רבות פונות לבדיקת דלקת בשלפוחית השתן היא תכיפות במתן שתן. תסמין זה מתבטא ברצון עז, ותכוף (לפעמים כל חצי שעה או שעה), לשירותים. לפעמים, למרות הרצון לרוקן את שלפוחית השתן, יצאו רק מספר טיפות שתן ותהיה תחושת צריבה כאשר השתן יוצא החוצה.

מדוע מרגישים תכיפות במתן שתן?

דלקת בדרכי השתן גורמת לגירוי שריר שלפוחית השתן היוצר דחף להשתין לעיתים קרובות. בנוסף, הדלקת עלולה לפגוע ברקמת האפיתל (הציפוי המגן) של שלפוחית השתן. במצב תקין רקמת האפיתל מונעת מחומרים רעילים להגיע אל קיר השלפוחית.

מה עושים במצב זה?

חשוב להגיע במהירות האפשרית אל הרופא או אל קופת החולים על מנת לבצע בדיקת שתן ולוודא אם אכן מדובר בדלקת בשלפוחית השתן. בהתאם לאבחון, הרופא ימליץ על טיפול מתאים. מידע נוסף על אבחון דלקת בשתן תוכלו לקרוא כאן >>

צריבה או כאב בעת מתן השתן

הסיבה השכיחה ביותר לתחושת צריבה במתן שתן אצל נשים היא זיהום בדרכי השתן אשר נגרם לרוב מחיידקי אי-קולי. חיידקים אלה נמצאים במעיים ועלולים לעבור אל דרכי השתן. זיהום שנובע מחיידקים עשוי להוביל לדלקת בדרכי השתן התחתונות או להתפתח לדלקת חמורה יותר בדרכי השתן העליונות. הכאבים או תחושת הצריבה מורגשים בבטן התחתונה, באיזור אברי המין או בשופכה, ונגרמים בשל גירוי של רירית השלפוחית או של האברים הסמוכים. בכל מקרה של תחושת צריבה, גם אם קלה, יש להגיע אל רופא על מנת לבדוק נוכחות דלקת בשלפוחית השתן.

שינוי בצבעו של השתן

תרופות, מזונות, מחלות שונות וגורמים נוספים יכולים להשפיע על מראה ואיכות השתן. ככל ששותים יותר, כך צבע השתן בהיר יותר.

אבחון דלקת בדרכי השתן - צבע השתן

אם צבע השתן משתנה, והסיבה אינה נראית נטילת תרופות, התייבשות או אכילת מזון מסוים, מומלץ לפנות לרופא, במיוחד אם השינוי נמשך במשך יותר מיום.

צבע שתן שמחייב בדיקה רפואית

  • שתן שמשנה צבעו לאדום, ורוד בהיר או חום – סימן לנוכחות דם.
  • לעיתים, הדלקת גורמת לאיבוד שליטה במתן השתן ולהרטבה.
  • השתן עשוי להיות מלווה בריח לא נעים בצבע מעורפל (בניגוד למצב תקין שבו השתן צלול).

עייפות, חולשה

תחושת עייפות או חולשה מוכרת לכולנו והיא יכולה להופיע כתגובה לנגיף או לחיידק, או פשוט בגלל יום ארוך ומעייף. כאשר לחולשה של הגוף מתווספים תסמינים נוספים כגון חום מומלץ להגיע לרופא.

כאבי בטן

פעמים רבות דלקת בדרכי השתן מלווה בתחושת חוסר נוחות או אפילו כאבים צורבים בבטן התחתונה. לא כל כאב בטן מצביע על דלקת, אולם כאשר כאבים אלו מלווים בדחף בלתי פוסק להשתין, בצריבה בעת מתן שתן או בחום, מומלץ להגיע אל הרופא ולבצע בדיקת שתן.

כאבי בטן בזמן הריון והקשר לדלקת בשלפוחית השתן

בזמן הריון נשים רגישות יותר לחיידקים ועולה הסיכון לקבל דלקת בדרכי השתן. יחד עם זאת,  בתקופת ההריון עולה גם הצורך להשתין וכאבים בבטן התחתונה לא תמיד מרמזים על דלקת, אלא יכולים להיות חלק מתופעות ההריון. אם את בהריון וחווה כאבי הבטן כאשר את מרוקנת את שלפוחית השתן מומלץ להגיע אל רופא הנשים בהקדם האפשרי על מנת לקבל את הטיפול המתאים. למידע נוסף על דלקות בדרכי שתן בהריון לחץ כאן >>

שתן דמי או בעל ריח רע

דלקת בדרכי השתן עלולה לגרום לדם בשתן (המכונה בשפה המקצועית: המטוריה). הדם בשתן עשוי להיות נראה לעין או בלתי נראה (אך ניתן לגילוי בבדיקת שתן). הדלקת עלולה לפגוע במערכת הסינון של הכליה או בדרכי השתן מה שגורם להופעת כדוריות דם בשתן עצמו. כל הופעה של דם בשתן מחייבת בדיקה מיידית שכן לעיתים יש צורך בטיפול מיידי.

עליה בחום הגוף

חום גבוה בזמן דלקת בדרכי השתן עשוי להצביע על זיהום בכליה או בערמונית.

תסמינים נוספים לדלקת מסובכת בדרכי השתן

  • כאבי שרירים
  • כאב בגב או באזור הצלעות
  • בחילות והקאות

בזמן דלקת בשלפוחית השתן לא תמיד קיימים תסמינים. ישנם מקרים שבהם קיימת דלקת ללא כל תסמין חיצוני המצביע על קיומה. הסימן היחיד לתחלואה הינו הימצאות כמות רבה של חיידקים בשתן.

תסמינים על פי סוג הדלקת בדרכי השתן

ישנם שלושה סוגים של זיהומים בדרכי השתן:

  • ציסטיסיס (Cystitis) – זיהום של שלפוחית השתן.
  • אורתריטיס (Urethritis) – דלקת של השופכה.
  • פיאלונפריטיס (Pyelonephritis) – זיהום בכליה.

לכל סוג של דלקת בדרכי השתן יש סימנים ותסמינים ספציפיים יותר, והם תלויים במיקום שבו מערכת השתן מודלקת.

תסמינים על פי מיקום הדלקת

מידע נוסף על דלקות בדרכי השתן