מילון מונחים

דלקת של שלפוחית השתן

דלקת השופכה

דלקת אגן הכליה והכליה

ראשי תיבות של השם הלועזי לדלקת בדרכי השתן urinary tract infection

חיידקים הם יצורים חד תאיים הנמצאים בדרך כלל בכל מקום בתוך ומחוץ לגוף שלנו. חיידקים רבים אינם מזיקים. למעשה, כמה מהם מועילים באמת. עם זאת, חיידקים הגורמים למחלות יכולים לגרום לדלקות.

סוג של חיידקים שחיים במעיים של אנשים בריאים ויכולים לעבור לדרכי שתן, הם הגורם השכיח ביותר של זיהומים בדרכי השתן. קיצור של Escherichia coli

משפחת תרופות הנלחמות בזיהומים הנגרמים על ידי חיידקים. אלכסנדר פלמינג גילה את האנטיביוטיקה הראשונה, פניצילין, ב-1928. לאחר שימוש ראשון באנטיביוטיקה בשנות הארבעים של המאה העשרים, הן שינו את פני הטיפול הרפואי וגרמו לירידה דרמטית של מוות כתוצאה ממחלות זיהומיות.
המונח "האנטיביוטיקה" התייחס במקור לתרכובת טבעית המיוצרת על ידי פטרייה או מיקרואורגניזם אחר שהורג חיידקים הגורמים למחלות בבני אדם או בעלי חיים. כיום יש תרופות אנטיביוטיות העשויות מתרכובות סינתטיות.

דגימה מהשתן אשר נועדה לאתר את החיידק הגורם לדלקת. היום נהוג לתת, לעיתים, אנטיביוטיקה באופן אמפירי – ללא שליחת דגימת שתן למעבדה בזיהום בדרכי השתן התחתונות.

דלקת המתרחשת ללא סימפטומים, ניתן לגלות דלקת זו רק על ידי בדיקת תרבית שתן במעבדה.

מתן תרופות לדלקת ללא ביצוע בדיקת תרבית שתן, מבוסס על הידע של הרופא. ההנחיות בחו"ל תומכות במתן אמפירי לדלקות בדרכי השתן.

התקופה בחיי אישה בה נפסק המחזור החודשי. הפסקת המחזור החודשי גוררת שינויים הורמונליים רבים בגוף האישה. נשים סובלות מרגישות רבה יותר לזיהומים בשלפוחית השתן לאחר גיל המעבר.

הבדל מהמבנה הרגיל של האיברים הפנימיים ; מגדיל את הסיכוי לפתח זיהומים בדרכי שתן (דוגמאות: זרימה חוזרת של שתן, חיבורים יוצאים דופן שלפוחית השתן או שופכה, וחסימה בדרכי השתן או בכליות)

כוללות את הכליות והשופכנים.

כוללות את שלפוחית השתן והשופכה.

זיהומים בדרכי השתן התחתונות – זיהומים בשלפוחית השתן או בשופכה שלא נגרמו ע"י פגם בפעילות או במבנה של מערכת השתן.

זיהומים בדרכי השתן העליונות – זיהומים בכליה או בשופכנים.

מידע נוסף על דלקות בדרכי השתן