שאלות נפוצות

ישנן נשים שהן פגיעות יותר לדלקות בדרכי שתן, מכיוון שהתאים באזור הנרתיק והשופכה שלהן פגיעים יותר לפלישת חיידקים. כמו כן, הסיכון לדלקת גבוה יותר לאחר גיל המעבר. שמירה על הרגלי היגיינה אישית טובים, כולל שטיפה יומית של האזורים סביב פי הטבעת, הנרתיק והשופכה וניגוב מלפנים לאחור לאחר יציאת מעיים, יכול לסייע במניעת התפשטות חיידקים בדרכי השתן.

ברגע שיש דלקת בדרכי שתן, קיים סיכוי שלאחר הטיפול הדלקת תחזור. כמעט 20% מהנשים שהייתה להן דלקת יסבלו מדלקת בדרכי השתן חוזרת. 30% מאלה שהיו להן שתי דלקות יסבלו מדלקת בפעם השלישית. כ- 80% אחוזים מאלה שהיו להן שלוש דלקות יסבלו מדלקת רביעית.

לפעמים הרופא יבקש לשלוח למעבדה תרבית שתן כדי לבדוק נוכחות של חיידקים בשתן. במקרים מסויימים, הרופא ייתן טיפול על פי תסמינים וניסיון הרופא בלבד, ולא על בסיס בדיקת מעבדה.

אישה בהריון עוברת שינויים גופניים אנטומים והורמונליים, ואלו מעלים את הסבירות לדלקת בדרכי השתן במהלך ההריון. כיצד מטפלים? לרשות הרופא שלך עומדות אפשרויות לסיוע, פני אליו להתייעצות.

כן. בזמן דלקת בשלפוחית השתן לא תמיד קיימים תסמינים. ישנם מקרים שבהם קיימת דלקת ללא כל תסמין חיצוני המצביע על קיומה. הסימן היחיד לתחלואה הינו הימצאות כמות רבה של חיידקים בשתן.

משך הטיפול התרופתי לדלקת בדרכי השתן משתנה בין טיפול לטיפול. חשוב מאוד להשלים את הטיפול במלואו – למשך התקופה שעליה המליץ הרופא, במינון שהומלץ לך, גם אם התסמינים נעלמים כעבור מספר ימים.

ישנם מספר מחקרים המראים כי מיץ חמוציות עשוי לסייע לנשים במניעת זיהומים חוזרים בדרכי השתן אם שותים ממנו מדי יום. לא ברור מה הכמות ובאיזה תדירות יש לשתות מיץ חמוציות על מנת שתהיה לו השפעה.

לקריאה נוספת אודות דרכים למניעת דלקות בדרכי השתן לחצו כאן >>

עמידות חיידקים לתרופה מסוימת הופכת את החיידק לחזק יותר אל מול אותה תרופה. חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה גורמים למחלה זיהומית שקשה יותר לרפא. עמידות חיידקית לאנטיביוטיקה הוכרזה כאחת מבעיית בריאות הציבור הדחופות. על מנת להקטין את הסיכון להיווצרות עמידות יש חשיבות רבה להשלים את הטיפול ולקחת את מלוא המנה שנרשמה למשך כל ימי הטיפול.

השתן לא אמור להכיל לויקוציטים, אם ישנה נוכחות של לויקוציטים בשתן – ייתכן והסיבה לכך היא דלקת בדרכי השתן.

מרבית הדלקות בדרכי השתן הן אירוע חד פעמי, ואם מטופלות בזמן וכראוי, יתכן שהדלקות לא יחזרו. ישנם אנשים שיש להם נטייה (גנטית או מבנית) לדלקות מה שגורם לכך שהסבירות שלהם לדלקת בדרכי השתן גבוהה יותר.

הגורם הנפוץ ביותר של דלקת בדרכי השתן הוא החיידק E.coli, שלרוב נמצא במעיים. קיום יחסי מין מלאים עשוי לגרום לחיידקים אלה להגיע לצינור השופכה, מה שעשוי להוביל לדלקת בשלפוחית השתן (ציסטיזיס). חיידקים אחרים, כגון קלמידיה והרפס, עלולים לגרום לדלקת בשופכנים.

ישנם גם גורמים נוספים שעלולים להעלות את הסיכון לדלקת, למשל: נטייה גנטית לדלקות, קיום יחסי מין, עזרים למניעת הריון, מבנה ותפקוד צינור השופכה, מצבים שבהם מערכת החיסון חלשה או במקרים של סוכרת. בנשים, גיל המעבר, מנופאוזה וצינור שופכה קצר המאפשר לחיידקים להגיע ביתר קלות לשלפוחית השתן, עלולים להעלות את הסיכון לדלקות.

לפירוט הגורמים לחץ כאן >>

דלקת בדרכי השתן יכולה לערב את שלפוחית השתן, את צינור השופכה או את הכליות. תסמינים שכיחים של דלקת בשלפוחית השתן כוללים:

התסמינים של זיהום בכליות הם אותם תסמינים, בשילוב עם חום גבוה, כאב גב, בחילות והקאות.

כאשר הדלקת נגרמת בגלל חיידקים, הטיפול התרופתי הוא לרוב אנטיביוטיקה. אם האבחון אינו וודאי, בהתבסס על התסמינים או על בדיקות המעבדה, לא תמיד ירשום הרופא אנטיביוטיקה. במקום זאת, הרופא יבצע בדיקות נוספות כדי למצוא את הגורם לתסמינים וכיצד ניתן להקל עליך. לפעמים הרופא ימליץ על טיפולים אחרים להקלת הכאב.

לקריאה נוספת אודות אפשרויות טיפול בדלקת בדרכי השתן לחצי כאן >>

אם את מקבלת טיפול בדלקת בדרכי השתן ואינך מחלימה, או שיש לך תסמינים של דלקת בדרכי השתן בשילוב עם כאבי בטן והקאות, עליך לפנות לרופא. אם את מזהה דם בשתן, עליך לפנות לרופא מיד.

אם הדלקת מטופלת במהירות, הסבירות היא שלא תהיה פגיעה בכליות. דלקת בדרכי השתן עלולה לגרום לפגיעה בכליות אם אינה מטופלת בזמן באמצעות טיפול מתאים.

מידע נוסף על דלקות בדרכי השתן